Do ukončenia prihlasovania ostáva:

Naše Mesto

Najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva na Slovensku

Naše Mesto už od roku 2007 prepája firmy, samosprávy a občiansky sektor s jasným cieľom – vyčistiť, skrášliť a viditeľne zlepšiť mestá, v ktorých žijeme. Tisícky manažérov, marketérov či pracovníkov z výroby opustia na jeden deň svoje pracovné bubliny a vyrazia do komunitných centier, DSS-iek či parkov, aby pomohli skrášliť naše mestá a získali novú perspektívu na život vo svojom okolí. Dobrovoľníctvo má veľmi veľa benefitov nielen pre jednotlivca, ale aj pre firmu, dokonca pre celú spoločnosť. 

 

Za tým všetkým sa skrýva ešte oveľa viac!

  • ľudia, ktorí sa venujú dobrovoľníctvu sú šťastnejší a žijú dlhšie
  • dobrovoľníctvo prináša možnosť byť súčasťou zmeny v spoločnosti
  • podporuje tvorbu vzťahov medzi sociálnymi bublinami a podporuje ich prepojenie
  • firemné dobrovoľníctvo podporuje preberanie zodpovednosti firiem za prostredie, v ktorom pôsobia
  • vytvára príležitosť pre budovanie dlhodobej spolupráce medzi samosprávou, firmami a neziskovým sektorom

 

Viac informácií o benefitoch dobrovoľníctva nájdete v našom článku.

Čo sa nám doteraz podarilo

93111

zapojených dobrovoľníkov

299558

odpracovaných hodín

10363

vysadených stromčekov a okrasných rastlín

2094

vyčistených parkov, záhrad, náučných chodníkov a ihrísk

6560

vymaľovaných lavičiek/herných prvkov/košov/preliezok

75

kilometrov natretých plotov

4543

klientov sociálnych zariadení strávilo deň s dobrovoľníkmi

383254

eur udelených grantov pre neziskovky

UXDI Project #4 Retrospective: New York Cares Mobile App | by Eric Osborn |  Medium

Inšpirácia

Všetko začalo, keď Lenka Surotchak, vtedajšia riaditeľka Nadácie Pontis, s nadšením rozprávala kolegovi Paľovi o veľkej dobrovoľníckej akcii New York Cares, na ktorej sa vtedy zúčastnila spolu s viac ako 10-tisíc dobrovoľníkmi. Spoločne skrášľovali, upratovali a menili New York k lepšiemu. „Čo keby sa niečo takéto podarilo aj u nás?“ povedali si.

Krátka história podujatia

Prvého ročníka Naša Bratislava v roku 2007 sa zúčastnilo 400 firemných dobrovoľníkov. Spolu sa zapojilo 20 firiem a mimovládok, čo sme považovali za obrovský úspech. Len málokto s tým počítal. V roku 2019 ukázalo, že „má srdce na správnom meste" viac ako 10-tisíc dobrovoľníkov. Pomohli tak 235 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, domovom sociálnych služieb, ale aj školám či škôlkam. Dobrovoľníkov zo 155 firiem ste mohli stretnúť v 46 mestách a obciach po celom Slovensku. V našom snažení nás neodradila ani pandémia, ktorá síce znížila počet zapojených dobrovoľníkov, ale Naše Mesto sa podarilo zorganizovať. V roku 2022 sa na podujatí zúčastnilo takmer 9000 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok a my sme sa tak opäť priblížili k číslam spred koronakrízy. Naše Mesto má tendenciu rásť nielen počtami dobrovoľníkov, ale aj zapojených miest a obcí, chceme aby sa myšlienka prepájania sektorov šírila ako vlna, ktorá prináša pozitívnu zmenu do každého kúta Slovenska. Ak máte chuť stať sa jej súčasťou, ozvite sa nám. 

 

 

Pozrite si, ako vyzerali jednotlivé ročníky Nášho Mesta 

Ktoré firmy sa doteraz zapojili?    

Nadácia Pontis — Slovak Alliance for Innovation Economy SAPIE

Kto stojí za Naším Mestom?

Organizátorom podujatia Naše Mesto je Nadácia Pontis, jedna z najväčších nefiremných nadácií na Slovensku, ktorá už viac ako 25 rokov vytvára silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.

Povedali o nás

„Budovanie vzťahov s miestnou komunitou vnímame ako dôležitý prvok zodpovedného podnikania a nášho prístupu k trvalo udržateľnému rozvoju. Významnou súčasťou aj naše zapojenie do firemného dobrovoľníctva. Na účasť v projekte Naše mesto vyzývame všetkých zamestnancov a teší nás, že mnohí z nich sa rozhodli priložiť ruku k dobrému dielu a pomôcť konkrétnym organizáciám a tam, kde je to potreba."

Drahomíra Mandíková, Riaditeľka firemných vzťahov a komunikácie, Pivovary Topvar a Plzeňský Prazdroj

„Podujatie Naše Mesto nášmu domovu sociálnych služieb pre ťažko zdravotne znevýhodnených každoročne uľahčuje starostlivosť o dvor a budovu Nezábudky. Zamestnanci z kancelárií k nám prídu plní elánu do fyzickej práce a v priebehu jedného dňa dokážu takmer zázraky. Umyjú nám všetky okná, dajú do poriadku trávnik, kosia, plejú burinu, maľujú, lakujú, opravujú... Prinášajú nám sviežu energiu a nám výsledky jediného dňa výrazne pomôžu. Úlohy, ktoré by sme my museli robiť po častiach a na viac pokračovaní sú zrazu hotové. My dobrovoľníkom za to ponúkame príjemný teambuilding.“

Ildikó Popálená, riaditeľka združenia Nezábudka

„Pre štyri malé hrady na východnom Slovensku – Šebeš, Soľnohrad, Lipovský hrad a Obišovský hrad, ktorých obnove sa venujeme, znamená podujatie Naše Mesto doslova základný stavebný kameň dobrovoľníckej činnosti. Formou živých reťazí, ktoré vytvoria firemní dobrovoľníci, dokážeme nachystať ohromné množstvo kameňa potrebného na murovanie. Je to veľká pomoc pre malé hrady.“

Martin Sárossy, predseda združenia Rákociho cesta

„Naša škola využíva rozmanité formy zážitkového učenia. Žiaci sa radi učia na čerstvom vzduchu, preto sme sa rozhodli vybudovať učebňu a herňu v prírode. Práca sa podarila a veľká vďaka patrí firemným dobrovoľníkom, ktorí k nám prišli vo veľkom počte a plní nadšenia šmirgľovali a natierali palety, vyrobili lavičky, štrkový a pocitový chodník, bylinkovú špirálu a domček z prútia. Nápadov je veľa a vďaka Nášmu Mestu ich môžeme aj zrealizovať.“

Tatiana Čáková, vychovávateľka, ZŠ Ul. L. Novomeského, Trenčín

„Cieľom našej spoločnosti je dlhodobo udržateľný rozvoj verejnej dopravy s pozitívnym dopadom na kvalitu životného prostredia. Dobrovoľníctvom prezentujeme, že nám záleží na regiónoch, mestách a komunitách, v ktorých žijeme a pracujeme v súlade s našimi hodnotami – Robíme správne veci a Myslíme za hranice bežného. Najmä v súčasnosti je pomoc v každej oblasti potrebnejšia ako kedykoľvek predtým. Som hrdý, že aj vďaka našim kolegom zo spoločností ARRIVA môžeme postupne meniť našu krajinu na lepšie miesto pre život.“

László Ivan, generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku

"Početná dobrovoľná účasť našich ľudí v Našom Meste bude pre nás tento rok premiérou a zároveň veríme, že skvelým štartom prínosnej spolupráce. Teší nás, že môžeme ukázať verejnosti naše upratovacie aktivity, ktoré realizujeme dlhé roky v mnohých širších komunitách. S Trash Patrols tímami ročne vyzbierame tony odpadu, a vďaka internému programu MekáčUpratuje sú kolegovia a kolegyne hlavnými hrdinami. Sme radi, že sa tento rok budú môcť pripájať k nám aj obyvatelia verejnosti, s ktorými určite dokážeme ešte viac!"

Lucia Polačeková, PR manažérka McDonald's Slovensko