Do ukončenia prihlasovania ostáva:

Počet prihlásených dobrovoľníkov

9 793

Viac

Späť na novinky

Vďaka firemným dobrovoľníkom je hrad Čeklís opäť o niečo „mladší“

10. máj 2016

V našej nadácii je jednou z kľúčových tém firemné dobrovoľníctvo. Sme veľmi radi, že aj vďaka nášmu pričineniu bolo ku koncu apríla na hrade Čeklís rušno.

Zamestnanci firmy Tchibo prišli do Bernolákova, aby vymenili priestory svojej kancelárie za archeologické nálezisko a pomohli tak prispieť k záchrane nášho kultúrneho dedičstva. Pracovali na vyčistení podlahy pivničnej miestnosti a začisťovali vrchy múrov. Vďaka ich nezištnej pomoci je prostredie hradu opäť o niečo krajšie a lákavejšie. 

Spolu to ide lepšie

Obrovskú zásluhu na zachovaní našich pamiatok mávajú často jednotlivci. Podobne to bolo aj na hrade Čeklís. Vďaka pánovi Vokounovi z Bernolákova, ktorý spolu so skupinou aktivistov založil oz Hrad Čeklís, sa z lokality, ktorá kvôli komerčným záujmom donedávna bojovala o „prežitie“, stáva miesto na stretávanie sa, trávenie prijemných teplých dní či miesto na oddych a relaxáciu.  Avšak ani ten najvytrvalejší aktivista by si sám neporadil. Dôležitá je nielen finančná podpora, ale nenahraditeľnú úlohu zohráva i práca dobrovoľníkov.  Firemné dobrovoľníctvo prináša ešte niečo navyše - nepomáha len danému miestu či neziskovej organizácii, ale prináša priateľstvá a lepšie vzťahy do pracovných tímov.  „Po tejto skúsenosti teraz môžem povedať, že je škoda, že sme sa do takýchto akcií nezapojili už skôr.“, takto vyjadrila svoje pocity po dni strávenom s kolegami na hrade pani Adriána Hudecová zo spoločnosti Tchibo. „Počasie bolo výborné rovnako ako dobrovoľníci. Ďakujeme!“,  povedal o dobrovoľníkoch z firmy Tchibo pán Vokoun z oz Hrad Čeklís.

Veríme, že sa nám aj vďaka takýmto vydareným  aktivitám podarí inšpirovať k dobrovoľníctvu stále viac firiem a tak prispievať k pozitívnym zmenám, ktorých na Slovensku nikdy nie je dosť.

 

Zoznámte sa s hradom Čeklís

Ruiny stredovekého hradu Čeklís môžete nájsť v Bernolákove. Hrad pochádza pravdepodobne z 13. storočia a jeho úlohou bolo strážiť obchodnú cestu do Bratislavy. Návštevu tejto lokality určite neobanujete. Okrem zrúcaniny s krásnym výhľadom to máte kúsok do prekrásneho barokového kaštieľa (momentálne ho rekonštruujú, takže sa po jeho obnove máte na čo tešiť.) Za návštevu stojí i susediaci kostol sv. Štefana kráľa, s ktorým hrad Čeklís susedí.