Do ukončenia prihlasovania ostáva:

Počet prihlásených dobrovoľníkov

9 793

Viac

Späť na novinky

NAŠE MESTO 2019: Prečítajte si, čo sa nám spoločne podarilo

12. február 2020

55 firiem, 235 neziskových organizácií a spolu viac ako 10 000 dobrovoľníkov. Taká je bilancia 13. ročníka najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva na Slovensku NAŠE MESTO, v rámci ktorého sa počas dvoch dní uskutočnilo 507 dobrovoľníckych aktivít v 46 mestách a obciach po celom Slovensku. Jedno je však nevyčísliteľné – množstvo medziľudskej pomoci, komunitnej aj medzigeneračnej spolupráce a dobrého pocitu. ĎAKUJEME všetkým dobrovoľníkom a firmám, vytrvalým organizátorom aktivít, šikovným koordinátorom, mestám, partnerom podujatia a všetkým, ktorí majú srdce na správnom meste!

Pripomeňte si atmosféru podujatia Naše mesto prostredníctvom fotogalérie na Facebooku Nadácie Pontis a súhrnu Minúty po minúte denníka SME. 

Rukávy si vyhrnuli aj najvyšší šéfovia firiem

Aj v uplynulom ročníku sme pripravili špeciálnu aktivitu, do ktorej sa zapojili riaditelia i vrcholoví manažéri. Viac než 15 riaditeliek a riaditeľov zo zapojených firiem vstalo od svojich počítačov, aby dokončili komunitné centrum Imobilio, v ktorom presne pred 5 rokmi pomáhali vymurovať priečky. V centre, ktorého cieľom je vzdelávanie, integrácia a rehabilitácia zdravotne znevýhodnených, tentokrát pomohli s dokončením oplotenia a spevnenej plochy.

Dobrovoľníci objavili „plogging”

OZV ENVI-PAK v spolupráci s Nadáciou Pontis pripravili po prvý raz pre dobrovoľníkov beh spojený so zbieraním odpadkov v prírode. Tzv. „plogging“ je nový trend, ktorý spája zdravý životný štýl so starostlivosťou o životné prostredie. Aktivita prebiehala formou súťaže, pričom sa hodnotil dosiahnutý čas a množstvo vyzbieraného odpadu. Dobrovoľníci behali po vytýčených 5 km trasách v Bratislave, Nitre a v Trnave. Súčasťou aktivity bola aj záverečná analýza odpadu, pri ktorej si dobrovoľníci svoj vyzbieraný odpad aj sami vytriedili. 

Slovenský umelec vytvoril z vyzbieraného odpadu obraz dnešnej doby

Potrebu kritickej sebareflexie k tvorbe a využitiu plastového odpadu zhmotnil slovenský umelec Erik Šille do svojho diela s názvom „Obraz doby, ktorý nechceme zachovať“. Dielo je vytvorené z odpadkov, ktoré vyzbierali zamestnanci spoločnosti Swiss Re a ďalší dobrovoľníci v Bratislave počas uplynulého ročníka podujatia Naše Mesto. Plastika bola vystavená na Kamennom námestí v Bratislave v rámci iniciatívy re-generacia. Prečítajte si celý článok na Denníku N: Erik Šille vytvoril obraz dnešnej doby. Nebude sa Vám páčiť.

Prečítajte si výroky dobrovoľníkov z Nášho Mesta 2019

„V rámci dobrovoľníckej aktivity som sa stretla s viacerými priateľmi a známymi, s ktorými som sa roky nevidela. Vzhľadom na to, že v dnešnej dobe už nezostáva veľa času na osobné stretnutia, považujem čas strávený s priateľmi pri dobrovoľníctve za úžasný."

„Podujatiu Naše mesto vďačím za možnosť spoznať silné ženy, ktoré pomáhajú rodinám v najťažších chvíľach života – pri chorobe alebo strate dieťaťa." 

„Našu snahu ocenili najmä starší obyvatelia mestskej časti. Ďakovali nám a čudovali sa, že sme sa na niečo také v dnešnej dobe vôbec podujali."

„Aktivitu v rámci podujatia Naše Mesto sme sa rozhodli usporiadať ako teambuilding pre celé naše oddelenie. Všetci zapojení sa teda medzi sebou lepšie spoznali a navzájom si pomáhali. Atmosféra bola výborná, každý z nich si užíval manuálnu prácu ako príjemný oddych od každodenného sedenia za počítačom. Vrelo odporúčam."

„Skvelá akcia s mladými ľuďmi z rôznych spoločností. Príjemne ma prekvapilo, že sa snažili pomáhať aj zdravotne znevýhodnení ľudia – bolo úžasné sledovať pokroky istej slečny so zdravotným znevýhodnením, ktorá sa za necelú hodinu zlepšila v zametaní."

„Podujatia Naše Mesto som sa už párkrát zúčastnila, bolo to ale po prvý raz, keď som pri tom využívala svoje vedomosti, nie ruky. Prednášali sme žiakom ZŠ v Rusovciach o kybernetickej bezpečnosti. Spočiatku som sa bála, či deti zaujmeme a zabavíme, pretože si ešte zo svojich školských čias pamätám, že to nebolo vôbec jednoduché. Moje obavy sa však rýchlo rozplynuli – deti nielen zaujato počúvali, ale sa aj aktívne zapájali a kládli otázky. V závere dňa mi detské úsmevy a pochvaly len potvrdili, že sme urobili dobrú vec."