Do ukončenia prihlasovania ostáva:

Počet prihlásených dobrovoľníkov

9 793

Viac

Späť na novinky

Naše Mesto 2017: Bude nás tento rok viac ako 10 000?

2. máj 2017

Do tohto ročníka Nášho Mesta sa zapojí rekordný počet firemných dobrovoľníkov.

Ak vám má dobrovoľníctvo chutiť, musíte sa zahrznúť. Takto radili odborníci na Seminári o firemnom dobrovoľníctve, ktorý sa uskutočnil 16. marca 2017. My v Nadácii Pontis sme sa však do dobrovoľníctva zahryzli už pred viac ako 10 rokmi a o tom, že nám chutí stále viac, svedčia výsledky, ktoré sme dosiahli v rámci podujatia Naše Mesto.

Ako to celé začalo? 

Všetko začalo asi pred desiatimi rokmi, keď Lenka Surotchak, riaditeľka Nadácie Pontis, s nadšením rozprávala kolegovi Palovi o veľkej dobrovoľníckej akcii New York Cares, na ktorej sa sama zúčastnila spolu s ďalšími dobrovoľníkmi. V New Yorku ich pomáhalo asi 10-tisíc a spoločne skrášľovali, upratovali a menili mesto New York k lepšiemu. A my sme si povedali, že by sme to mohli na Slovensku skúsiť tiež.

O niekoľko mesiacov neskôr sme v nadácii inšpirovali prvých 13 firiem. Vznikla tak skupina firiem Engage, ktorá mala ešte pred rokom 22 aktívnych členov podporujúcich firemné dobrovoľníctvo. Prvý veľký program sa realizoval v súvislosti s potrebou obnovy Tatier, ktoré boli zničené víchricou v roku 2004. V rámci programu Dobrovoľníci pre Tatry chodili firemný dobrovoľníci na predĺžené víkendy do Tatier odstraňovať následky kalamity. Dnes skupina Engage funguje ako pracovná skupina Firemné dobrovoľníctvo pod združením Business Leaders Forum.

Sme hrdí na naše výsledky 

Prvého ročníka Naša Bratislava v roku 2007 sa zúčastnilo 400 firemných dobrovoľníkov. Spolu sa zapojilo 20 firiem a neziskoviek, čo sme považovali za obrovský úspech. Len málokto s tým počítal. Minulý rok sa Naše Mesto uskutočnilo v 28 mestách a zapojilo sa do neho 106 firiem. Pri viac ako 500 aktivitách pomáhalo 9500 dobrovoľníkov.

Tento ročník budeme lámať rekordy 

To môžeme potvrdiť už teraz. Na Naše Mesto 2017 je aktuálne predbežne registrovaných vyše 130 firiem a takmer 6000 firemných dobrovoľníkov. „Záujem firiem o dobrovoľnícke aktivity z roka na rok výrazne narastá. Tento rok odhadujeme, že zlomíme magickú desaťtisícku odhodlaných dobrovoľníkov z radov firiem, neziskoviek, miest a verejnosti. Veľmi nás teší, že firmy sa stále viac angažujú a záleží im na tom, ako vyzerá ich mesto, v ktorom pôsobia. Mnoho firiem navyše zo spolupráce v rámci Nášho Mesta profituje i po podujatí a buduje si vlastné dlhodobé dobrovoľnícke programy, čo je tiež hlavným cieľom podujatia,“ hovorí Marek Richter, programový manažér Nadácie Pontis a organizátor podujatia Naše Mesto.

Dobrovoľníci budú aj počas tohto ročníka Nášho Mesta odstraňovať nelegálne skládky, čistiť parky, upravovať detské ihriská, maľovať ploty škôl a sa budú sa tiež venovať ľuďom v núdzi či odkázaným na pomoc druhých.

Nadšených dobrovoľníkov opäť privítajú napríklad hrad Lietava a zrúcanina hradu Hričov či Katarínka. Prihlasovanie sa spúšťa už 4. mája 2017 o 10:00. Kompletný zoznam zverejnených aktivít nájdete tu: http://www.nasemesto.sk/aktivity/