Do ukončenia registrácie dobrovoľníkov ostáva:

Počet prihlásených dobrovoľníkov

3 550

Viac

Späť na novinky

Mestá bude skrášľovať vyše 4000 dobrovoľníkov

15. jún 2011

Takmer 4300 dobrovoľníkov bude už o štyri dni v rámci podujatia Naše Mesto zachraňovať zrúcaniny, čistiť cyklotrasy a lesné chodníky, darovať krv alebo obnovovať ihriská. Výnimkou nebude ani varenie guláša pre bezdomovcov.

Takmer 4300 dobrovoľníkov bude už o štyri dni v rámci podujatia Naše Mesto zachraňovať zrúcaniny, čistiť cyklotrasy a lesné chodníky, darovať krv alebo obnovovať ihriská. Výnimkou nebude ani varenie guláša pre bezdomovcov.

Novinkou tohto roka bude záchrana zrúcaniny Turnianskeho a Pajštúnskeho hradu i zrúcaniny Hričov. Dobrovoľníci tiež budú tráviť čas s hendikepovanými ľuďmi na opekačke v prírode a v tvorivých dielňach.

„Seniorov budú učiť, ako používať skype a internet, aby mohli komunikovať so svojou rodinou. V bratislavskom Starom Meste zasa budú dobrovoľníci čistiť priestory Pisztoryho paláca a jeho nádvoria, aby sa jeho brány mohli príležitostne otvoriť aj verejnosti,“ povedala Monika Smolová, programová koordinátorka Nadácie Pontis, ktorá podujatie organizuje spolu so skupinou firiem Engage.

Počas podujatia si na svoje prídu aj autisti, ľudia bez domova a stovky detí, ktorých organizácie často nemajú voľné kapacity na skrášlenie svojho prostredia a na pomoc, ktorú nevyhnutne potrebujú. Niekoľko odvážnejších si vyskúša, aké je to by v koži človeka bez domova – predajcu časopisu Nota Bene.

Rekordná účasť

V Európskom roku dobrovoľníctva sa do podujatia Naše Mesto zapojil rekordný počet dobrovoľníkov i miest. „Dali sme si neľahkú výzvu zapojiť aspoň 4000 dobrovoľníkov, čo sa nám aj podarilo. Okrem tradičných miest ako Bratislava, Žilina a Košice sa akcia prvýkrát uskutoční aj v Galante, Hlohovci a v Spišskej Novej Vsi. Dobrovoľníci budú pomáhať pri viac ako 240 aktivitách, vďaka ktorým pomôžu svojmu okoliu v meste,“ dodala M. Smolová.

Počas Nášho Mesta prichádzajú zamestnanci firiem priamo do organizácií, ktorým nezištne pomáhajú – manuálne alebo im poskytujú aj svoje skúsenosti a know-how z oblasti marketingu, komunikácie či počítačových zručností. „Zrazu vedľa seba pracujú v rovnakom tričku vrátnik s riaditeľom spoločnosti a všetky firmy i zamestnanci sú si rovní. Najviac dobrovoľníkov láka fyzická aktivita na čerstvom vzduchu. Tešia sa z tímovej práce a z možnosti vidieť okamžitý výsledok,“ dodala M. Smolová. Podujatiu sú čoraz viac naklonené aj mestá, ktoré nielen navrhujú aktivity pre dobrovoľníkov, ale tiež zapájajú svojich zamestnancov. Len v Košiciach sa ich tento rok zapojí 200 a v Galante sa napríklad rozhodli pomáhať aj mestskí policajti. Výnimkou nie sú ani obyvatelia, ktorí sa k dobrovoľníkom spontánne pridávajú.