Do ukončenia prihlasovania ostáva:

Počet prihlásených dobrovoľníkov

9 793

Viac

Späť na novinky

Ľuďom stále viac záleží na ich okolí

2. jún 2015

Ak sa vám nepáči verejný priestor okolo vás, nečakajte na samosprávu a inšpirujte sa príkladmi z Nášho Mesta.

Keď je zo susedov komunita

Oživovanie verejného priestoru sa čoraz viac dostáva do povedomia ľudí, ktorí chcú využívať miesta a budovy, ktoré chátrajú. Nespoliehať sa na samosprávu a úrady, ale iniciovať komunitné aktivity si za svoje vzali viacere organizácie z celého Slovenska.

V Bratislave, v  Žiline i vo Zvolene vnikajú na sídliskách komunitné záhrady. „Komunitná záhrada je vyčlenená plocha zeme, ktorú spoločne spravuje skupina ľudí, zväčša obyvatelia priľahlých panelákov a bytoviek. Poskytuje vlastnoručne vypestované ovocie a zeleninu ako aj zmysluplné trávenie času, zlepšenie susedských vzťahov, pocit spolupatričnosti a prepojenie s prírodou. Záhrady vznikajú na miestach nevyužívaných veréjnych priestranstvách,“ vysvetľuje Petra Ježeková, zo Živice, kde podporujú komunitu aj osadením včelínov na strechách budov v mestách, či lokálnou komunitnou menou – zvolenský a bratislavský živec.

Ak sa vám páči myšlienka komunitnej záhrady, ešte stále sa môžete pridať k Pro Meliori, ktorí chcú, aby vo Svite-Poprad vyrástla bylinková záhrada. V Žiline  hľadajú dobrovoľníkov na prácu v záhrade, taktiež pri maľovaní plotu v Dennom centre pre seniorov a očistení plotu od hrdze.

Prineste kultúru na námestia

V Bratislave možno poznáte projekt Šafko, kde sa konajú pravidelné spoločenské podujatia v oblasti dizajnu, architektúry a cyklokuchyne. Priestor skladových kontajnerov poskytuje podporu a pomoc dizajnérom a umelcom. Urban KONTAKT podporuje komunitné projekty zamerané na verejnoprospešnú činnosť. V rámci Nášho Mesta organizujú čistenie zelenej plochy pri moste SNP.

V Nitre môžete pomôcť aktivistom z tab_lab, ktorí sa chystajú revitalizovať okolie skladového kontajnera, ktorý je umiestnený  na pešej zóne v centre mesta. Kontajner, alebo ako to volajú miestni - Bunka, sa v minulom roku stal dejiskom rôznych aktivít, divadelných predstavení, koncertov, trhov i grilovačiek. Nitrančania chcú, aby bola Bunka príjemným miestom pre všetkých jej obyvateľov. Kultúru v mestách môžete podporiť aj so Scénou pre Devín, ktorá potrebuje revitalizovať priestory v Žigraiho kúrii, aby mohli slúžiť miestnej komunite pri spoločenských príležitostiach.

Sú čisté mestá iba ilúziou?

Mesto Sereď organizuje čistenie a zber odpadkov na cyklotrase smerom na Dolnú Stredu. V Prievidzi sa môžete pridať k združeniu Ars Preuge, ktorého cieľom je rozvíjať občianske, kultúrne a enviromentálne povedomie obyvateľov Prievidze a vytvárať z nich aktívnu komunitu ľudí. Ich projekt Parkotvor sa venuje revitalizácii v parku Skotňa. Pomôžte im opraviť schody na chodníku Skotňa a vyčistiť park od odpadkov.

Mestský úrad Žiar nad Hronom chce takisto podporiť dobrovoľníkov a prispieť k údržbe verejných priesranstiev. Dobrovoľníci budú vysádzať nové stromy a trvalky na Námestí Matice slovenskej a natierať preliezky na detskom ihrisku Guliver i v Parku Štefana Moysesa. I klub, nízkoprahové centrum pre deti a mladých, organizuje čistenie brehu potoka v Ivánke pri Dunaji. V Bratislave spolu so Stromom života bude prebiehať čistenie Malého Dunaja.

Aj Mesto Hlohovec potrebuje vašu pomoc pri čistení záchytného kanálu prívalových vôd. Momentálne je kanál zanesný, čo pri veľkých lejakoch spôsobuje jeho nefunkčnosť a následné povodňové ohrozenia, ako tomu bolo v roku 2011, 2012 i 2013.

A napokon, ak by ste chceli skrášliť Bratislavu, ešte stále sa s kamarátmi môžete prihlásiť na aktivitu Poupratuj Naše Mesto.

Ľuďom na ich okolí záleží a nám si stačí iba vybrať.