Do ukončenia prihlasovania ostáva:

Počet prihlásených dobrovoľníkov

9 793

Viac

Späť na novinky

Dobrovoľníci za dva dni postavili svoje mestá na nohy. Toto sa im podarilo

19. jún 2015

Do Nášho Mesta sa zapojilo takmer 8 400 dobrovoľníkov.

Viac ako 8000 dobrovoľníkov pomáhalo v piatok a v sobotu 12. a13. júna počas najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva Naše Mesto v slovenských mestách. Zamestnanci firiem, ktorí v bežných dňoch pracujú ako manažéri, personalisti, bankári či za výrobným pásom opustili svoje kancelárie, aby vzali do rúk farby, štetce, nožnice či lopaty a venovali svoj čas tam, kde je to najviac treba. Spoločne v tímoch skrášľovali svoje okolie, venovali svoj čas seniorom či ľuďom s postihnutím. Pomáhali na školách a v mestách a neraz sa k nim pridali aj obyvatelia miest, či úradníci.  „Keď sme v roku 2007 začínali, mali sme 400 firemných dobrovoľníkov z 20 firiem, ktorí pomáhali 20 neziskovkám. Tento rok sa do Nášho Mesta zapojilo 8 400 dobrovoľníkov, ktorí pomáhali pri 500 dobrovoľníckych aktivitách v 28 mestách a obciach na Slovensku,“ hovorí Monika Smolová, koordinatórka podujatia Naše Mesto.

Pomáhali aj utečencom v Rohovciach

Dobrovoľníci v Bratislave pomáhali na základných a materských školách, kde maľovali ploty, skrášľovali detské ihriská a školské dvory. V Detskej nemocnici s poliklinikou na Kramároch strávili hrové popoludnie s deťmi, ktoré sú hospitalizované v nemocnici. V Rohovciach skrášlovali utečenecký tábor, pričom spoznávali aj neľahké príbehy ľudí, ktorí hľadajú svoje šťastie mimo svojej rodnej krajiny.  V Záhrade pod Pyramídou dobrovoľníci pomáhali pri premene a zveľaďovaní opustenej strešnej terasy, ktorá dnes slúži ako komunitná záhrada. Dobrovoľníci dali tiež nový vzhľad Trnavskému mýtu, kde odstraňovali graffiti a osadzovali odpadkové koše. Ďalšia skupina už tradične čistila malý Dunaj od odpadkov na člnkoch.

V Galante sa venovali seniorom i znevýhodneným

Galante sa dobrovoľníci vybrali na prechádzku so seniormi, ktorí sú odkázaní na invalidný vozík a často ostávajú izolovaní v sociálnych zariadeniach. Spolu s Domovom sociálnych služieb Galanta sa postarali o priestor Domčeka, kde sa zdravotne znevýhodnení klienti učia starostlivosti o domácnosť. Dobrovoľníci strihali stromčeky, upravovali zeleň a zapojili sa aj klienti, ktorí chystali piknik a guláš ako odmenu pre dobrovoľníkov. V Šali namaľovali plot miestnej škôlky. V občianskom združení Mamy mamám vytvorili stálu expozíciu o tom, ako vzniká zo zrnka chlieb a Sereď sa môže pochváliť vynovenou cyklotrasou, ktorú dobrovoľníci nielen vyčistili, ale aj natreli lavičky a altánky, ktoré využívajú cyklisti na oddych.

Viedla aj Trnava

Trnava dobrovoľníci pokračovali pri úprave parku Janka Kráľa a pri čistení Kamenného mlyna. Pomoc Trnavčanov sa zišla aj pri úprave baseballového ihriska, ktoré doteraz v meste chýbalo. Seniorom upravili záhradu a obnovili staré, schátralé lavičky.

Dobrovoľníčilo sa aj na východe Slovenska

Dobrovoľníci v Košiciach spolu so zamestnancami mesta skrášlili 25 detských ihrísk. Pomohli Lige proti rakovine a prvýkrát sa do Nášho Mesta zapojilo aj Svetielko pomoci, s ktorými dobrovoľníci upratovali ubytovacie zariadenie pre onkologicky choré deti a ich rodičov.

Dobrovoľníci pomáhali pri skrášľovaní zoologickej záhrady v Spišskej Novej Vsi. Vymaľovali školský plot a vysadili kvety na železničnej stanici, kde pribudli aj veľkoformátové fotografie. Dobrovoľníci tiež zobrali zvieratá z útulku na prechádzku a vyčistili im koterce. V spolupráci s neziskovou organizáciou Pro Meliori v Svite čistili náučný chodník Baba od odpadkov, zveľadovali informačné tabule a vytvorili vzdelávaciu hru pre deti - Ako ďaleko doskočíš. Svoj doskok si najnovšie deti môžu porovnať s rôznymi zvieratami ako sú myš, žaba, zajac, líška, srna či jeleň. Na ZŠ Mieru skrášlili stenu školy mozaikou z kachličiek a črepín.

Pomoci sa dočkali aj hrady

Dobrovoľníci v Žiline prispeli ku konzervácii a skrášleniu okolia zrúcanín troch hradov ako Blatnica, Hričov a Lietava. Pomohli aj pri záchrane 600-ročného gotického kostolíka v Stránskom. Pomáhali v centre pre seniorov, ktorých zobrali na piknik do lesoparku Chrasť a skrášľovali aj komunitnú záhradu.

Pribudli aj nové mestá ako Nitra či Veľké Kapušany

Jednou z obľúbených aktivít v Partizánskom je čistenie areálu miestnej nemocnice. Dobrovoľníci vzali seniorov na výlet do hvezdárne a vymaľovali im záhradný nábytok. Na viacerých školách sa maľoval plot a čistila telocvičňa. Dobrovoľníci pomáhali pri revitalizovaní parku Skotňa, kde opravovali schody a odstraňovali náletové dreviny. Nový šat dostali aj zábradlia v Materskej škole Clementisa. V materskej škole vNovákoch zveľadili areál a na základnej škole obnovili lavičky a preliezky.

V Leviciach dobrovoľníci zveľaďovali areál školy a Krojárne. Vyčistili miestnosť, ktorá pôvodne slúžila ako kotolňa na priestor, kde sa budú môcť skladovať kroje.

Autistickému centru v Trenčíne dobrovoľníci zabezpečili drevo na zimu, aby im bolo teplo a útulne. Zároveň pomohli pri čistení priestorov centra, umývaní okien a obnove detského ihriska.

Na pešej zóne v Nitre dobrovoľníci skrášlili okolie skladového kontajnera, ktorý je dejiskom divadla, koncertov či trhov. Prvýkrát sa do Nášho Mesta zapojilo aj Hurbanovo, kde dobrovoľníci obnovovali lavičky a preliezky na detskom ihrisku. Podobne aj Žiar nad Hronom, kde dobrovoľníci sadili zeleň v parkoch a mestských jasliach.

Vo Veľkých Kapušanoch dobrovoľníci budovali vodné stavidlo, v Novom Meste opravovali priestory materskej školy a kultúrneho domu obci Dolné Sŕnie. V Zlatých Moravciach potrebovali dobrovoľníkov pri úprave zimného štadiónu a areálu a záhrady materskej školy. Na ochotných dobrovoľníkov čakalo aj tento rok Pánske kúpalisko v Topolčiankach.

Čo sa za 2 dni podarilo:

221 vyčistených parkov, záhrad, náučných chodníkov a športovísk

2 vyčistené sochy

10 vyčistených riek, potokov, studničiek a jazierok

12 skrášlených hradných zrúcanín

103 vymaľovaných miestností

5438 metrov namaľovaných plotov

672 namaľovaných lavičiek

616 vysadených okrasných rastlín

294 klientov domovov sociálnych služieb strávailo popoludnie s dobrovoľníkmi

39 pracovníkov neziskoviek sa zúčastnili vzdelávania alebo tréningu

13 darovaných litrov krvi

61 skrášlených, opravených, vymaľovaných priestorov

24 namaľovaných radiátorov

520 umytých hračiek

Vďaka každému jednému z vás pribudlo v každom meste veľa dobrej energie a vôľa meniť naše mestá a naše okolie k lepšiemu. Vaša pomoc sa opäť znásobila a postavila Naše Mesto na nohy. Ďakujeme.

Pozrite si Fotogalériu z Nášho Mesta.