Do ukončenia registrácie verejnosti ostáva:

Späť na novinky

Do Nášho Mesta sa tento rok zapojilo viac ako 6000 dobrovoľníkov

3. júl 2013

Viac ako 6000 dobrovoľníkov sa zapojilo v 11 slovenských mestách do najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva Naše Mesto.

Viac ako 6000 dobrovoľníkov sa zapojilo v 11 slovenských mestách do najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva Naše Mesto. Sami si mohli vybrať z 500 rôznych aktivít po celom Slovensku.

Najviac dobrovoľníkov pomáhalo počas Nášho na železničnej stanici Bratislava – Filiálka.  Spolu s členmi Zelenej hliadky čistili a upratovali nevyužívanú vlakovú stanicu, aby sa tu v budúcnosti mohli organizovať rôzne podujatia pre ľudí.

Dobrovoľníci s ľuďmi zo Stromu života splavovali vody Malého Dunaja na člnkoch. Malý Dunaj a jeho brehy zbavovali najrozličnejšieho odpadu, ktorý sa do koryta naplavil z hlavného mesta, alebo bol do rieky vyhodený úmyselne. Spoločne z rieky tento rok vylovili 28 pneumatík, desiatky plastových fliaš, jedno hračkárske autíčko, bábiku a spoločne vyzbierali asi 10 vriec rôzneho odpadu. Dobrovoľníci pomáhali aj v bratislavskej mestskej časti Devín pri odstraňovaní neporiadku po vandaloch pri amfiteátri a rodinám postihnutým povodňami v Devínskej Novej Vsi. Niektoré aktivity si vyžadovali aj dobrodružné povahy. Dobrovoľníci v gumákoch čistili koryto rieky Vydrica. Vodiči áut zasa trúbením zdravili ľudí, ktorí maľovali časť ošarpaného plota na rušnej Bajkalskej ulici.

 

Netradičná aktivita sa uskutočnila v komunitnej záhrade na Sasinkovej ulici v Bratislave, o ktorú sa postaral Vnútroblok. Dobrovoľníci spoločne nachystali boxy na pestovanie zeleniny, časť z nich sa vybrala na bicykloch zbierať jedlé plody podľa Fruitmap.sk, aby z nich mohli pripraviť poobednú hostinu.

 

Top manažéri pomáhali pri zatopenom bunkri

K top manažérom sa pridali aj generálni riaditelia firiem, ktoré sa zapojili do Nášho Mesta. Generálni riaditelia napĺňali vrecia pieskom, ktoré mali zabrániť vniknutiu vody do jedného z bunkrov BS 4 v Pečnianskom lese, ktorý je v správe Múzea petržalského opevnenia.

11 miest a 7 obcí za dva dni

Okrem Bratislavy sa do najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva v strednej Európe zapojili dobrovoľníci z Trnavy, Galanty, Serede, Šale, Partizánskeho, Žiliny, Liptovského Mikuláša, Popradu, Košíc a zo Spišskej Novej Vsi. Najaktívnejším mestom bolo Trnava, kde sa do podujatia zapojili aj úradníci z mesta. Spoločne s dobrovoľníkmi z PSA Peugeot Citroen a SWAN pomáhali pri skrášľovaní detských ihrísk, v útulku pre psov a v mestskom parku pri natieraní lavičiek. V Galante časť dobrovoľníkov skrášľovala mestský amfiteáter a niektorí sa vybrali s imobilnými seniormi na vozíčkoch na prechádzku mestom a do cukrárne. V Nových Zámkoch čistili lesopark Berek, ktorý ostal zatopený povodňami.

Desiatky dobrovoľníkov zo spoločností Embraco Slovakia a Whirlpool pomáhali pri rekonštrukcii galérie Encián na Skalnatom Plese v Tatrách, ktorá by sa mala otvoriť už tento rok. V Spišskej Novej Vsi sa zapojili i zamestnanci mestského úradu, pomáhali osádzať prvky novej kondičnej dráhy v parku, či maľovali priestory Domu humanity Nádej pre spoločne s klientmi. V Seredi vyčistili miestnu hrádzu a vymaľovali zábradlie na jednom z mestských mostov a postarali sa tiež o Zámocký park pri kaštieli. V Žiline pomáhali v novej Synagóge, ktorá má ambíciu zmeniť sa na kunsthalle a tiež pri príprave pódia na Stanici Žilina – Záriečie. V Košiciach dobrovoľníci skrášlili viaceré základné a materské školy, voľnočasové centrá či priestory pre klientov Združenia Radosť, vytvorili a do ulíc Košíc rozniesli plagáty ku predstaveniam divadla Hopi hope. V Liptovskom Hrádku dostala nový šat lávka nad riekou Belá a záhradkári sadili stromy a pripravovali záhony zelených oáz na mikulášskom sídlisku Podbreziny.

Podujatie firemného dobrovoľníctva každoročne organizuje Nadácia Pontis spolu so skupinou firiem Engage. Zapojilo sa do neho 80 spoločností, ktoré umožnili svojim zamestnancom prispieť k tomu, ako vyzerá mesto v ktorom žijú a pracujú. Aktivity si navrhlo takmer 200 neziskových organizácií, škôl, škôlok, miest, obcí a mestských častí.