Do ukončenia prihlasovania ostáva:

Počet prihlásených dobrovoľníkov

9 793

Viac

Späť na novinky

Čo sa nám spolu podarilo v roku 2016?

16. február 2017

Dva dni. Tisícky dobrovoľníkov. 28 čistejších a krajších slovenských miest.

Do najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva, Naše Mesto, sa v poslednom ročníku zapojilo rekordných 9500 dobrovoľníkov. Vo veľkých okresných mestách, ale i v menších obciach v dňoch 10. a 11. júna 2016 dobrovoľníci natierali ploty, lavičky, čistili záhrady a parky, sadili rastliny či sprevádzali seniorov. Najviac dobrovoľníkov sa každý rok prihlasuje z firiem, minulý rok ich bolo dokopy 5100 zo 106 firiem. Celkovo 516 aktivít pre dobrovoľníkov navrhlo 231 neziskových organizácií, škôl, škôlok, miest, obcí a mestských častí z celého Slovenska. Dobrovoľnícke aktivity prebiehali  v 28 mestách Slovenska.

V Bratislave pracovalo najviac dobrovoľníkov 

Až 5-tisíc dobrovoľníkov pracovalo počas Nášho Mesta v Bratislave. Dobrovoľníci tam vyčistili celkovo 88 parkov, záhrad, náučných chodníkov, verejných priestranstiev, športovísk a cyklotrás, namaľovali 2973 metrov plotov, zábradlí a oplotení. Ošarpané múry v Mierovej kolónii po Našom Meste 2016 už nenájdete. V rámci Gaudího dielne sa totiž dobrovoľníci pustili do dvesto metrového betónového plotu na jednom z verejných vstupných miest do Mierovej kolónie z Rožňavskej ulice. Dobrovoľníci použili svoju originalitu a skladali veľkoplošnú kachličkovú mozaiku. Dobrovoľníci však pomáhali i na viacerých základných školách či na hrade Devín.

V Nitre vznikla vďaka dobrovoľníkom bylinková záhrada

Nitre dobrovoľníci napríklad zrevitalizovali prírodné ihrisko v Hideparku, kde vytvorili aj náučný zeleninový chodník v komunitnej záhrade. Okrem toho v Špeciálnej základnej škole pre žiakov s telesným postihnutím vytvorili dobrovoľníci bylinkovú záhradu a upravili školský areál. Z Nitrianskeho kraja boli do projektu zapojené mestá Nitra, Šaľa, Nové Zámky a Hurbanovo. Najviac aktivít sa konalo práve v krajskom meste Nitra. Celkovo pomáhalo v Nitre takmer 200 dobrovoľníkov.

Košiciach dobrovoľníčilo až 700 dobrovoľníkov

Dobrovoľníci v Košiciach trávili čas so seniormi, obnovili detské ihriská na školách a škôlkach, maľovali ploty a interiéry škôl. Pomôcť dobrej veci  sa minulý víkend v Košiciach rozhodlo viac než 700 dobrovoľníkov. Vlastnú aktivitu v Košiciach navrhol napríklad aj Magistrát mesta Košice, kde dobrovoľníci z radov zamestnancov mesta vymenili kancelárske stoličky za štetce a farby. Okrem Košíc sa na východe pracovali aj v Prešove, Poprade a Spišskej Novej Vsi.

Žilina sa do Nášho Mesta zapojila už 8-krát

Dobrovoľníci  v Žiline trávili  čas so seniormi, obnovili detské ihriská na školách a škôlkach,  maľovali ploty a interiéry škôl. Pridali sa k záchrane hradu Lietava a Hričov. V Žiline, ktorá sa do podujatia zapája už pravidelne od roku 2009, sa konal tento rok tretí najvyšší počet aktivít v rámci Nášho Mesta. Najviac dobrovoľníkov pomáhalo na hrade Lietava. 109 dobrovoľníkov pod vedením odborného koordinátora špárovalo autentické historické murivo, čistilo rúbanisko či triedilo kamene.

Najviac dobrovoľníkov v Trnave pracovalo v baseballovom klube 

Dobrovoľníci počas Nášho Mesta čistili areál Baseballového klubu Angels Trnava, ktorý je najväčším baseballovým klubom na Slovensku. Areál čistili od odpadkov, ktoré následne triedili a odvážali do zberného dvora. Podieľali sa na betónovaní múriku, murovaní striedačiek, nátere stĺpikov a montáži pletiva. V Trnave sa, okrem iného, cez víkend čistila aj miestna lokalita Štrky a areál Trnavského materského centra, kde sa obnovovalo bezpečnostné zábradlie okolo miestneho potôčika Trnávka. Okrem toho dobrovoľníci skrášľovali areál Materskej školy Jirásková, kde spoločne oživili areál škôlky.

V Slatinke dobrovoľníci kosili náletové kroviny a starali sa o dreviny

Tento rok sme do Nášho Mesta pridali aj dve nové mestá – Banskú Bystricu a Zvolen. Vo Zvolene išli dobrovoľníci pomáhať zveľaďovať detské ihrisko a veľmi peknú aktivitu si vybrali aj v Slatinke, kde napríklad kosili náletové kroviny. „Ako tohtoročný nováčik môžeme s určitosťou povedať, že v projekte Naše Mesto budeme pokračovať aj v budúcnosti. Spätná väzba od kolegov hovorí o tom, že to bol ďalší krok vpred pri budovaní vzťahov, tímovej práce a v neposlednom rade aj firemných hodnôt,“ povedala Iveta Blašková, HR partner, Continental Automotive Systems Slovakia.

Čo sa podarilo dobrovoľníkom počas Nášho Mesta 2016?